Warszawa
ddnwierszem@gmail.com

Poezja na każdy dzień

Strona autorska.

Poezja na każdy dzień

Tworzenie dobrej antologii jest jak próba wykreowania ambitnej kuchni. Nie można przesadzić w żadnym kierunku, dania nie mogą być mdłe, za ostre, zbyt intensywne czy jednolite, złoty środek jest tym trudniejszy do skalkulowania, o ile antologia musi zapaść w pamięć. Najlepsi szefowie kuchni poświęcają lata nauce przepisów, jedzeniu i zrozumieniu kuchni, sam wybór składników i dostawców może zająć kilka miesięcy. Efektem jest niezapomniane doświadczenie, moment perfekcji, który sprawia, że pod drzwiami restauracji ustawia się kolejka, że zeszyt z rezerwacjami jest zapisany na kilka miesięcy w przód.

Zdolnym kreatorem lirycznego smaku jest Monika Magda Krajewska, która od dłuższego czasu prowadzi stronę Poezja Na Każdy Dzień. Ilość polubień nie jest wyznacznikiem sukcesu, jednak warto nadmienić, że wokół strony zbudowała się zwarta grupa odbiorców, która żywo reaguje na publikowane tam wiersze, co w przypadku poezji wcale nie jest tak częste. Autorzy, którzy pojawiają się na stronie nie są obcymi nazwiskami, z ich twórczością – a często i we własnej osobie – miałem okazję zapoznać się już wcześniej, poczuć na własnej skórze, wchłonąć w siebie.

Ambitnym projektem, którego podjęły się Monika Magda Krajewska i reprezentująca wydawnictwo Poetariat Magdalena Kapuścińska, była antologia “Poezja Na Każdy Dzień”, gdzie zebrano opublikowane wcześniej na stronie wiersze w zgrabny tomik. Pierwsza edycja była sporym sukcesem, obecnie prezentuję Wam drugą jej część, w której też znajdziecie moją twórczość – część wierszy z “Inaczej niż w lustrze”, kilka niepublikowanych nowości.

 

Tomik jest bardzo zróżnicowany, pomiędzy okładki trafiły teksty poetów o bardzo szerokiej wrażliwości, indywidualnym podejściu do języka, poruszających niekiedy kompletnie inną tematykę. Przy wszystkich różnicach nie można odmówić wewnętrznej spójności, myśli przewodniej, która prowadzi czytelnika od pierwszej strony, podtrzymując zainteresowanie i głód kolejnych autorów. Każdy z nich to osobna opowieść w tym samym świecie. Ta antologia może stać się wprowadzeniem do najnowszej polskiej poezji, może być wartościowa dla tych, którzy już wiedzą, czego szukają – pewna uniwersalność jest największym walorem publikacji.

W tomiku znajdziecie wiersze poniższych autorów: Maciej Bujanowicz, Kasia Dominik, Teresa Gęsiarz, Renia Maria Jędrysa, Magdalena A. Kapuścińska, Monika Magda Krajewska, Marcin Kurcbuch, Gerard Krzemiński, Leszek Lisiecki, Tomasz Lech Lorek, Marzena Marczyk, Monika M. Milczarek, Damian Dawid Nowak, Dorota Nowak, Piotr Oczkowski, Sylwia Pryga, Eliza Segiet, Joanna Słodyczka, Dariusz Staniszewski, i Joanna Wicherkiewicz.

 

 

2 komentarze

  1. Dori pisze:

    Bardzo konstruktywna recenzja gratuluję jej autorowi a tomik oczywiście polecam.

  2. Monika Magda Krajewska pisze:

    Serdecznie dziękuję. Wzruszająca recenzja ❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *